Site logo

PredajFirmu.sk v Estónsku na konferencii Latitude 59 – Flash Review

Minulý mesiac sme sa mali možnosť zúčastniť konferencie Latitude 59 v estónskom Talline. Podnikatelia, akademici, ale aj politici a startup-y z celého sveta tu predstavovali svoje vízie a delili sa o cenné skúsenosti z trhu. Konferencia nám priniesla 3 dôležité poznatky, o ktoré by sme sa s Vami radi podelili.

1. Estónsko láka podnikateľov na minimum byrokracie, moderné technológie a rozumný daňový systém.

Založiť si spoločnosť v Estónsku je naozaj veľmi jednoduché. Stačí pár klikov na internete a dostanete takzvané e-residency. Je to v podstate virtuálna forma občianstva s obmedzenými právami. Napríklad máte právo založiť si v Estónsku firmu. Následne zvolíte vhodného poskytovateľa služieb (založenie spoločnosti, účtovníctvo, poradenstvo, atď) a môžete fungovať. A to všetko bez toho, aby ste museli do Estónska čo i len vkročiť. Štát je v Estónsku výborne dopĺňaný súkromným sektorom – jeden pomáha druhému a výsledok naozaj stojí za to. Neveríte? Pozrite sa na štátnu webstránku e-resident.gov.ee a uvidíte sami.

Dane sú v Estónsku, teda aspoň čo sa týka daní právnických osôb naozaj prijateľné. Na rozdiel od Slovenska tam totiž neexistuje dvojité zdanenie príjmov z podnikania. Na Slovensku máme nielen daň z príjmu právnickej osoby 21% ale aj daň z dividend 7%. Efektívne zdanenie je teda na úrovni 28%. Estónsko ide opačným smerom. Snaží sa o to, aby podnikatelia reinvestovali čo najviac zarobených peňazí naspäť do svojich firiem. V Estónsku neexistuje daň z príjmu právnickej osoby. Zdaňujú sa len dividendy a to podľa vopred jasných pravidiel sadzbami 14-20%. Viac info tu: investinestonia.com.

Pre koho je takáto forma podnikania vhodná? Určite by ste mali o nej  popremýšľať v prípade, že predávate vlastné služby (napr. youtuber-i, blogger-i, programátor-i) a väčšinu roka cestujete po svete. Pre takzvaných digitálnych nomádov je Estónske podnikateľské prostredie rajom.

2. Cybersecurity je horúca téma, ktorá si aj vo Vašej firme určite zaslúži pozornosť.

Cybersecurity, alebo kybernetická bezpečnosť je v dnešnej dobe esenciálnym prvkom každej dobrej firmy. V minulosti sa podnikatelia snažili ochrániť svoje dáta najmä pred priemyselnou špionážou a hackerským útokom, ktoré by ich vyradili z hry. Potom ako 25. mája 2018 vstúpila do platnosti GDPR, alebo General Data Protection Regulation, sa ochrana dát ešte sprísňuje. Šifrovanie a platený antivírus by v dnešnej dobe mali byť pre každú (aj malú) firmu samozrejmosťou. Určite by ste sa neradi dostali do situácie, kedy by Vám nejaký ransomware zašifroval celú firemnú sieť počítačov a žiadal od Vás výpalné. V téme cybersecurity je určite potrebné sledovať najnovšie trendy, alebo ju zveriť odborníkom.

Viac od trendoch a problémoch v cybersecurity TU: https://www.youtube.com/watch?v=063qlh365KY

3. Rozvojové krajiny a potravinárstvo sú IN.

Na konferencii Latitude59 sa nedalo nevšimnúť, že značná časť startupov sa zameriava na potravinárstvo a/alebo rozvojové krajiny. V potravinárstve sa jednoznačne pretláčajú zelené technológie a GMO, ktoré nám v budúcnosti umožnia efektívnejšie a zodpovednejšie zásobovanie populácie jedlom.

Viac o potravinárskych trendoch TU:  https://www.youtube.com/watch?v=f-VTW3qH-lQ

Či sa jedná o micropayments, výrobu elektriny, alebo riešenia v oblasti supply-chain mnohé startupy z celého sveta sa snažia dobyť nový technologický front v rozvojových krajinách. Vedeli ste napríklad, že v Číne sa skoro všade platí mobilom? Áno, aj za hot-dog na ulici, viac info TU. Potenciál rozvojových krajín je naozaj veľký, keďže odhadovane v roku 2018 vytvoria spolu až 41% svetového GDP. Pokiaľ hľadáte nové trhy, určite zvážte možnosti expanzie práve tu.

Inšpirovali sme Vás?

Dajte nám like na Facebooku alebo Instagrame.

Poďakovanie: Tento blog vynikol aj vďaka podpore SBANárodný projekt NPC II – BA KRAJ.

Váš Tím PredajFirmu.sk